środa, 18 stycznia 2017

FINANSOWE PODSUMOWANIE ROKU 2016

Cześć Kochani!

Dziękuję za Waszą cierpliwość - chwilę trwało aż sporządziłam podsumowanie roku 2016. Na szczęście jest już gotowe - zróbcie sobie kawę i zapraszam do lektury :)

No cóż, zacznę może od klasycznego podsumowania, takiego jak co miesiąc, tylko kwoty będą x12. Na końcu wpisu przeanalizuję moje postanowienia na 2016 i napiszę czy i w jakim stopniu udało mi się je zrealizować.

Dla tych, którzy zajrzeli po raz pierwszy: prezentowane niżej kwoty to zarobki i wydatki osoby przed 30-stką, pracującej na etacie w jednym z polskich miast, mieszkającej z koleżanką i okazyjnie wynajmującej mieszkanie, będącej w związku, posiadającej auto :)

Ciekawi Was, ile można zarobić w ciągu całego roku?


Jak widzicie, oprócz pensji z etatu, pojawiły się dodatkowe zlecenia, nie były to może kokosy, ale cieszę się, że spróbowałam czegoś więcej. Warte zauważenia są dochody z systemów partnerskich - niezła kwota niewielkim kosztem. Prezenty pieniężne dostawałam na urodziny, imieniny, święta, ale także bez okazji (w tych bez okazji przodowała Babcia). Cieszę się, że moje pieniądze nie leżały bezczynnie, ale "pracowały" (teraz już wiem, że mogły pracować więcej, ale w 2016 nie miałam wiedzy, którą mam dzisiaj i uważałam lokaty za jedyną opcję) - zarobiłam prawie 670 zł z odsetek. Majątek to może nie jest, ale pomyślcie, że ogromny procent Polaków trzyma swoje pieniądze na nieoprocentowanych ROR-ach!


Opłaty jakie ponosiłam w 2016 dały w sumie kwotę prawie 7 tysięcy złotych. Mieszkanie mimo wszystko wychodziło mi tanio. Uważam, że zmarnowałam mnóstwo pieniędzy płacąc abonament do T-Mobile (70 zł/m-c). Na szczęście od sierpnia jestem w nju mobile i obniżyłam rachunki o ponad 50%! 
Wydaje mi się, że prąd i gaz całkiem spoko, jak na sumę z całego roku w przeliczeniu na 1 osobę. 


W kategorii jedzenie suma końcowa nieco przeraża - okazuje się, że przejadłam w 2016 roku prawie 6,5 tysiąca złotych. O ile jeść trzeba i nie zamierzam oszczędzać na jedzeniu kosztem zdrowia, to taka kategoria słodyczy nieco kłuje w oczy i rodzi wyrzuty sumienia. Alkohol jako osobną podkategorię wydzieliłam gdzieś w trakcie roku, wcześniej wydatki na %% były ujęte w podkategorii jedzenie. Nie piję jednak dużo, więc kwota i tak nie byłaby wiele większa.


Wydałam ponad 2 tysiące na ubrania, co średnio miesięcznie daje kwotę prawie 190 zł. Uważam, że chemia i kosmetyki są na przyzwoitym poziomie, fryzjer bardzo nisko (głównie przez brak czasu), zdrowie na szczęście mi dopisywało i tylko okazyjnie musiałam kupować lekarstwa. Częściej wydawałam na suplementy uzupełniające dietę.


Pamiętacie mój wpis o tym, ile kosztuje roczne utrzymanie auta? On podsumowywał 12 pierwszych miesięcy posiadania samochodu, tutaj jest natomiast całkowity koszt poniesiony na auto w roku 2016. Kwota jest taka sobie - z jednej strony mogłabym mieć prawie 5 tysięcy więcej na koncie, ale z drugiej, stałabym na przystankach, dźwigała ciężkie siaty z zakupami na piechotę, cisnęła się w autobusach do rodziców (rzadko kiedy były miejsca siedzące), musiałabym za każdym razem fatygować mojego E. by do mnie przyjeżdżał, itp.

Tak naprawdę, decyzja o posiadaniu auta jest kwestią bardzo indywidualną. Ja osobiście przeżyłabym bez niego, choć zmarnowałabym dużo więcej czasu. Pomimo poniesionych wydatków, cieszę się, że stać mnie na ten komfort i że mogę sobie pozwolić na samochód. Choć jak widzicie, kosztów z tym związanych nie jest mało: ubezpieczenia, przeglądy, naprawy, opony, parkingi, drobiazgi takie jak wycieraczki, osłona na szybę i szereg innych potrzebnych przedmiotów. Myślałam, że wystarczy rozejrzeć się dookoła by uniknąć płatnych parkingów, ale często okazuje się to niemożliwe, zwłaszcza od chwili gdy w moim mieście rozszerzono strefę płatnego parkowania.

Kwota wydana na bilety PKP i autobusowe to w części koszty podróży służbowych, które zostały mi potem zwrócone przez pracodawcę. Spora jednak część tej kwoty to moje prywatne przejazdy po Polsce. Podobnie z komunikacją miejską - duża część to poruszanie się w ramach delegacji, ale nie raz jechałam transportem publicznym w swoim mieście :)

Przed nami kategoria Inne. O ile co miesiąc jakoś ona wyglądała, tak w podsumowaniu roku wygląda to jak worek ze wszystkim. Wiem, że nie wygląda to dobrze, ale nie chciałam już z tego powodu opóźniać publikacji. Dlatego uzbrojcie się w cierpliwość przy analizowaniu tej rozległej tabeli :)


Oczywiście to, co najbardziej się wyróżnia to Prezenty - ponad 5 tysięcy złotych... Dobrze jest zrobić sobie takie podsumowanie, bo to pokazuje skalę zjawiska. Okazuje się, że średnio miesięcznie wydawałam na prezenty nieco więcej, niż na mieszkanie. Zaraz za prezentami idą datki, czyli wsparcie różnych dzieł charytatywnych i kościelnych.

W podkategorii Wyjazdy prawie 1 tysiąc zł, ale to nie uwzględnia wakacji - na nie kwota poszła niestety z oszczędności. Tutaj zawarte są jakieś wyjazdy na weekend czy kilka dni. Przez cały rok gdzieś mi się zawieruszyły prawie 63 złote, a na reklamówki wydałam całe 2,64 zł. Nacięłam się też na opłaty bankowe, choć na szczęście niewielkie jak na 12 miesięcy :) Znacznie więcej na bankach zarobiłam!

Pewnie jesteście ogromnie ciekawi ile można zaoszczędzić w ciągu roku?


Mi udało się zaoszczędzić nieco ponad 17 tysięcy złotych. Jak widać, potencjał jest nawet większy, gdybym zredukowała niektóre wydatki, spokojnie osiągnęłabym pułap 20 tys. oszczędności. Wychodzę jednak z założenia, że trzeba mieć coś z życia, w przeciwnym razie łatwo stracić motywację do oszczędzania. Wychodzi na to, że średnie miesięczne oszczędności wynosiły 1434,49 zł, jednak najniższa kwota oszczędności to 425,89 zł (w styczniu), a najwyższa to 2352,38 zł (w październiku). Powiem Wam, że jestem zadowolona! 

Oszczędziłam 36,21% moich rocznych przychodów.

Całościowe podsumowanie prezentuje się następująco:


Dziękuję Wam za wsparcie, motywację, mnóstwo pozytywnych komentarzy. To bardzo dodaje energii i chęci do działania.

Zweryfikujmy teraz moje cele na 2016 rok.

 1. Zdobędę nowe kwalifikacje
Tutaj z czystym sumieniem mogę odhaczyć sukces :) Ukończyłam kurs rachunkowości oraz drugi, w nieco węższej specjalizacji, też z tematyki księgowo-podatkowej. Obydwa kursy bardzo dużo mi dały, gdziekolwiek się teraz nie obejrzę, wiedza księgowo-rachunkowa znajduje mnóstwo zastosowania w codziennym życiu (zwłaszcza podstawy, bo odchylenia od cen ewidencyjnych i wskaźnik narzutu odchyleń nieco mniej).


2. Ograniczę wydatki na słodycze i jedzenie na mieście
Cóż, jak pokazują liczby, w tym punkcie przegrałam z kretesem. O ile wyjść na miasto jakoś bardzo nie żałuję, bo trochę luksusu w życiu trzeba mieć, to słodycze są po prostu porażką, a ja w każdym miesiącu im ulegałam :/
Wiecie jednak, że nie w moim stylu jest płakanie nad rozlanym mlekiem, więc podnoszę głowę i idę dalej.


3. Zaoszczędzę 15 000 zł
Udało się i nie, choć szala zdecydowanie przechyla się w stronę sukcesu. Otóż odłożyłam w sumie 17 213,84 zł, co pokazało, że potrafię oszczędzać i przy względnie stałych dochodach będę w stanie szybko powiększać oszczędności. Jednak miałam w minionym roku takie wydatki, których nie pokryłam z bieżących środków, a sięgnęłam do oszczędności. Były to moje kursy (1580 zł) oraz wakacje (2350 zł), co zmniejszyło moje oszczędności o 3930 zł. Jak łatwo obliczyć, kończę rok z kwotą 12 283,84 .


4. Nie będę ruszać wypłaty przed rozpoczęciem nowego miesiąca
Pisałam Wam o moim brzydkim nawyku uszczypywania z wypłaty, która przyszła wcześniej, co kończyło się tym, że znaczynając nowy miesiąc już nie miałam części środków na niego przeznaczonych. Na szczęście udało mi się nad tym zapanować i w 2016 roku ani razu nie musiałam się w ten sposób ratować. Co by nie mówić, racjonalne planowanie i kontrolowanie budżetu bardzo pomaga!

Podsumowując, w 2016 roku działo się sporo, dużo nowych rzeczy się dowiedziałam i nauczyłam, ale czuję, że najlepsze jeszcze przede mną. Mam wrażenie, że rok 2017 będzie w moim życiu przełomowy :) Jest połowa stycznia, a ja mam w głowie tyle myśli i planów, że hej! Oczywiście będę się z Wami dzieliła tym, co u mnie słychać. Mam nadzieję, że oprócz oszczędzania wezmę się poważniej za inwestycje.

Zdradzę Wam, że dostałam również całkiem solidną podwyżkę, czekam z niecierpliwością, aż styczniowa wypłata zjawi się na moim koncie!

A jak Wam się udał poprzedni rok? Piszcie w komentarzach!Gorące pozdrowienia,
Justyna

P.S. Niezmiennie zachęcam do śledzenia mojego fanpage'a na facebooku, a jeśli te treści są wartościowe, podaj je proszę dalej!


57 komentarzy:

 1. Hej, powiem ci ze jestem pod wrazeniem tego ile udalo ci sie zaoszczedzic w skali roku!! jednak kategoria prezenty wbila mnie w ziemie, widzialam ze przy podsumowaniach miesiecznych nigdy nie bylo zera w tej kategori ale jednka dalo to astronomiczna kwote, z drugiej strony to dobrze ze masz tylu bliskich na ktorych ci zalezy i ktorych chcesz obdarowywyac:) Trzymaj tak dalej
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 2. świetne zestawienie, ja zdecydowałam rozliczyć się tylko z części kosmetycznej. Trzymam kciuki za kolejny rok

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie 2016 r. wyszedł w porządku, za to ten rok już się kiepsko zapowiada, bo mi spadnie jakieś 25-30% przychodów, a odrobienie straty to inwestycja rzędu 14-15 tys. zł, a nie mam najzwyczajniej w świecie wolnych takich środków (na inwestycję, bo nie będę podbierał z funduszu awaryjnego). Także tak sobie. A plan jest taki, żeby przynajmniej spróbować utrzymać poziom życia na tym samym poziomie, co dotychczas. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. i ja gratuluję świetnego wyniku

  mam tylko 1 pytanie :)
  dlaczego zaliczasz do oszczędności środki wydane na wakacje i kursy - skoro te środki rozumiem że wydałaś ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, napracowałaś się przy tym podsumowaniu. Możesz być z siebie dumna. Gratuluję zebranych oszczędności i życzę dalszych sukcesów. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. obserwuje Twojego bloga, bo szukam pomocy dla mojej mamy. prowadzi masz dom, miesiecznie wydaje na jedzenie tyle co Ty w ciagu roku, lodowka kipi, codziennie robi zakupy, dokupuje...toniemy w niedojedzonych, otwartych pudelkach kasz, ryzow, makaronow- i wciaz przybywa nowych! nie ma zadnego celu, wydaje wszystkie pieniadze jakie mamy- a czesto zalegamy z rachunkami, pomimo ze miesiecznie mamy na zycie miedzy 5 a 9k. zero oszczednosci, brak funduszu awaryjnego. 3 osobowa rodzina. nie trafia do niej nic- ani blogi, ani ksiazki, ani rozmowy o finansach. szafa peka w szwach- nie ma miesiaca by czegos nie dokupila. nie chce szukac tanszych zamiennikow swoich kosmetykow. nie chce ograniczyc palenia (1.5-2 paczki dziennie). musialam posunac sie do okropnej rzeczy, celowo rozbilam jej auto, ktore palilo 12-14/100, za odszkodowanie i pieniadze ze zlomowania kupilam jej inne, lepsze- w gazie. ale uparcie nie jezdzila nim ponad rok, bo...jest brzydkie, bo to mitsubishi a nie chrysler. proba rozmowy o tym co robi komczy sie nerwami, tygodniowym nieodzywaniem, ostentacyjnym kupowaniem najtanszych rzeczy. ja sama odkladam, z dodatkowych zlecen- a rodzinna kasa jest z rodzinnego, swietnie prosperujacego biznesu przy ktorym wszyscy pracujemy. nie mamy kredytow, hipotek itd. i nie mamy ani grosza oszczednosci. poradz mi, co zrobic?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe jak to u nas wyjdzie, ale nie mam chwili żeby rozpisać. Dla u mnie Ciebie najbardziej adekwatna jest informacja o procencie zaoszczędzonych pieniędzy - aż 36! Pięknie! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję! Bardzo ładne i przejrzyste podsumowanie :) Fakt, takie kategorie jak słodycze czy jedzenie na mieście mogą przerażać w skali roku, ale masz rację, przecież musimy korzystać z życia i nie możemy skupić się wyłącznie na oszczędzaniu. Moim zdaniem świetnie wyszło ci oszczędzanie w 2016 :) A 2017 na pewno będzie jeszcze lepszy!

  OdpowiedzUsuń
 9. Oszczędziłaś 36% swojej pensji! To genialny wynik. Jakby każdy potrafił tak oszczędzać to niezłe auto można kupić za dwa lata. Kwoty ogólnie robią wrażenie. Nigdy nie zastawiałem się ile ja wydaje na jedzenie w restauracjach ale pewnie to parę tysięcy w ciągu roku. Na słodycze wydaję pewnie podobnie...

  OdpowiedzUsuń
 10. Zysk z odsetek na lokatach bankowych bardzo dobry. Wiele osób może zobaczyć, że jednak nie warto trzymać pieniędzy w skarpecie. dodatkowe dochody też spore. Nie widzę natomiast wydatków na wakacje ale pewnie te duże oszczędności na to pójdą ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Hej, planujesz podsumowanie stycznia? Bo zawsze czekam z niecierpliwoscia na twoje posdsumowania miesieczne.
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja też czekam, sprawdzam każdego dnia czy już jest. :)
  I gratuluję całego roku budżetowania i oszczędności!
  Fajnie jest móc się porównać - dobrze, że jesteś!
  Pozdrawiam,
  Też Justyna :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Hej:) co z podsumowaniem stycznia? Mamy czekać?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A po co ze stycznia :) Ważne że wakacje tutaj są za 2300 zł :) Bardzo dobrze!

   Usuń
 14. Hello, hello, hello! Gratuluję zaradności, wytrwałości i na koniec rocznego wyniku. Pewnie mógłby być jeszcze lepszy - mam tu na myśli jeszcze mniejsze wydatki - ale też jeśli nie masz specjalnej potrzeb wydatkowego umartwiania się, to nie ma się czym przejmować.
  Dla mnie w każdym razie jesteś inspiracją i takim "otwieraniem oczu" za to, że w tabelce Dochody masz aż dziewięć wierszy z ich kategoriami.Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 15. Jutyna ja już nadrobiłam zaległości u siebie, pora na Ciebie:) czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy

  OdpowiedzUsuń
 16. Czy możemy spodziewać się nowych wpisów?

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja również jestem po olbrzymim wrażeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wszystko OK u Ciebie? Taki fajny blog i umarło?

  OdpowiedzUsuń
 19. Dzień dobry :)
  Przyczyną mojego milczenia jest głównie brak motywacji, ale też i czasu.
  Sporo zmian w moim życiu osobistym, niedługo biorę ślub i pochłonęły mnie przygotowania.
  Finanse mają się dobrze, znalazłam nowe źródła dochodu.
  Dużo się dzieje i chyba straciłam serce do pisania :(

  Pozdrawiam ciepło,
  Justyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to zrozumiałe, ślub najważniejszy, wszystkiego dobrego na nowej drodze zycia

   Usuń
  2. Sama też przystopowałam z regularnością pisania w zeszłym roku, gdy kupowaliśmy i urządzaliśmy mieszkanie. W tym roku zastój dalej występuje (średnio pojawia się 1, góra 2 wpisy w miesiącu), też właśnie z uwagi na to, że się pobieramy. Ślub już niedługo, bo we wrześniu, większość formalności mamy załatwionych, więc może uda mi się wrócić do regularności w pisaniu.

   Też miewałam "demotywujące" okresy w blgoowaniu. Głowa do góry, to mija, jeśli na sprawie naprawdę Ci zależy :-)

   Życzę szczęścia na wspólnej drodze życia!

   Usuń
  3. No niestety tak bywa.. Na blogach świat się nie kończy i czasami trzeba mocno wrócić do rzeczywistości. Życie nie rozpieszcza, jak nie tona obowiązków to kłopoty różnej maści.. pieniądze, zdrowie etc. W każdym bądź razie trzymam kciuki za powrót, jak już wszystko uda się poukładać.

   Usuń
 20. Szkoda miło się czytało. Też w tym roku biorę ślub. Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.

  OdpowiedzUsuń
 21. Super artykuł. Zawsze z podziwem czytam tego typu podsumowania. Muszę chyba sama zacząc takie tworzyć bo wtedy wiemy dokładnie na czym stoimy.

  OdpowiedzUsuń
 22. Masakra, jestem pod wielkim wrażeniem Twoich osiągnięć. Pokazałaś tutaj, jak zarabiając stosunkowo niewiele, można zaoszczędzić aż tyle pieniędzy. Powiem szczerze, że sama nie jestem mistrzem oszczędzania. Widzę to po stanie swojego konta oszczędnościowego. Po roku zgromadziłam o wiele mniej, niż ty. Może w przyszłym roku mi się poszczęści...

  OdpowiedzUsuń
 23. Uuu jedzenie na mieście to potrafi mnie też kosztować dużo :/

  OdpowiedzUsuń
 24. Szczerze powiem, że to nie są jakieś szczególnie oszałamiające efekty...

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam nadzieję że w tym roku również pokusisz się o zrobienie podobnego posumowania, tym bardziej że od ostatniego wpisu minęło już trochę czasu.

  OdpowiedzUsuń
 26. Zauważyłem, że koszt Twojego mieszkania jest bardzo niski - czy mieszkasz z rodzicami? Pytam, ponieważ sam mieszkam w Szczecinie i miesięcznie na wynajem muszę przeznaczyć mniej więcej 1000 złotych na to, aby mieć gdzie mieszkać. Chęć oszczędzania jest jednak tak duża, że zastanawiam się, czy nie wrócić do rodziców (przynajmniej na jakiś czas).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, czemu nikt inny nie zwrócił na to uwagi?
   Patrząc łącznie na wartości w kategorii "Mieszkanie", "Prąd, "Gaz" oraz "Woda" można z 90% pewności stwierdzić, że nie jest to mieszkanie wynajmowane/posiadane przez jedną osobę.

   Usuń
 27. Świetny wpis! Dobrze że ktoś zbadał przeciętne wydatki ludzi. Nieprawdopodobne jest to, ile możemy wydać w ciągu roku i ile możemy zaoszczędzić kontrolując nasze pochopne wydatki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również jestem zdania, że to jest genialny wpis ;)

   Usuń
 28. Ciekawa jestem jak będzie w tym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Halo halo czy autorka bloga jeszcze zamierza coś pisać i publikować? super się czytało i aż żal, że nie ma kontynuacji :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Moim zdaniem tak czy owak zdecydowanie warto przemyśleć inwestowanie w forex lub ogólnie w jakiś sposób w kryptowaluty. Raczej ciężko przejść obok nic w tym momencie obojętnie. Zobaczcie sobie na przykład tutaj https://kantorbitcoin.pl Mamy dołek, więc może to być dobra okazja do wejścia w rynek :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Ciekawe podsumowanie finansowe całego roku, dobrze zapisywać wszystko na cało wydało się pieniądze wtedy wiadomo z czym jeszcze musimy jeszcze popracować :)

  OdpowiedzUsuń
 32. W takim razie czekamy na podsumowanie roku 2017!

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo dokładnie zrobione podsumowanie, podoba mi się. Szkoda, że to trochę zostawiłaś, ale rozumiem przyczynę. Sukcesów i w tym roku życzę!

  OdpowiedzUsuń
 34. Na prawdę podziwiam osoby, które potrafią tak dużą sumę oszczędzić ;) Zaoszczędzenie chociaż 10% moich przychodów jest ciężkie do osiągnięcia, a co dopiero ponad 1/3 tak jak w Twoim przypadku ;)

  OdpowiedzUsuń
 35. Ale super pomysł na blog! :) Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 36. Słodycze to słaby punkt wielu osób, ale i na to jest sposób - zapewne taniej wyjdzie Ci własnoręczne upieczenie prostych ciast i ciasteczek i masz zapas pyszności na kilka dni. Na dodatek zdrowiej, bo nie dodajesz chemii. :) Powodzenia w dążeniu do tytułowego miliona. :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Cieszę się że aż tyle udało Ci się zaoszczędzić w 2016 roku. A ile oszczędności w 2017 i 2018 roku masz?

  OdpowiedzUsuń
 38. No takich oszczedności bym się nie spodziewała. Sama czuję, że wydaje zdecydowanie zbyt wiele, w roku 2019 biorę się za siebie, zaczęłam od czytania bloga http://www.finanse2.pl/ gdzie jest wiele porad dotyczących tego jak i przede wszystkim na czym można oszczędzać.

  OdpowiedzUsuń
 39. Ciekawe jak wyglądałoby u mnie takie podsumowanie roku. Chyba zacznę zapisywać wszystko i na koniec roku sprawdzę.

  OdpowiedzUsuń
 40. Bardzo ciekawie to sobie zaplanowałaś. Czekam na kolejny twój post i oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Bardzo ciekawie wyglądają twoje oszczędności. Sam muszę chyba zrobić sobie takie podsumowanie, tym bardziej, że prowadzę bloga finansowego i na pewno chętnie czytałoby się to wszystkim moim czytelnikom :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Fajnie, że prowadzisz takie zestawienie. Dzięki temu łatwiej będzie zapanować nad swoim domowym budżetem

  OdpowiedzUsuń
 43. Na pewno takie porównania są pracochłonne ale bardzo dużo mogą uzmysłowić i dzięki nim można racjonalnie zacząć oszczędzać.

  OdpowiedzUsuń
 44. Żeby oszczedzać to właśnie tak z głową trzeba do tego podejść, bez tabelek i wyliczeń nie da rady na pewno. Sporo pracy i wysiłku na pewno, ale satysfakcja na pewno też jest.

  OdpowiedzUsuń
 45. Miałaś super rok. Też chciałabym mieć jeden chociaż taki :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Podsumowanie roku zawsze może ukazać wiele interesujących aspektów naszych finansów i dl tego warta je realizować.

  OdpowiedzUsuń
 47. Sprawdzanie własnych osiągnięć i porażek może pomagać w mobilizowaniu swoich przyszłych działań.

  OdpowiedzUsuń