czwartek, 10 marca 2016

Podstawowe cechy finansowo inteligentnych - moim okiem

Witajcie :) Dziś zapraszam na kolejny, bardzo subiektywny wpis w temacie inteligencji finansowej.


źródło: link
Ciężko jest podać jedną definicję pojęcia inteligencji finansowej - jest ich tyle, ilu autorów o niej piszących, a może i więcej. Ogólnie rzecz ujmując, jest to swojego rodzaju umiejętność postępowania z pieniędzmi, która sprawia, że mamy ich więcej, potrafimy je utrzymać, zainwestować i pomnożyć, a także obracać się w świecie pieniądza w sposób rozsądny, a jednocześnie odważny.

Dzisiaj chciałabym napisać o cechach, które moim zdaniem świadczą o inteligencji finansowej. Jakie cechy i zachowania przejawia osoba o ponadprzeciętnej inteligencji finansowej?


1) Szuka najlepszego miejsca dla swoich pieniędzy - nie zadowala się oprocentowaniem rzędu 0,1%. Czyta, orientuje się, porównuje, dążąc do tego, by pieniądze pracowały na siebie.

2) Ma oczy szeroko otwarte na wszelkie okazje inwestycyjne - patrzy pod kątem tego, jak pomnożyć swoje pieniądze, na czym zyskać, w mądry sposób wykorzystuje nadarzające się szanse.

3) Potrafi oszacować ryzyko.

4) Jest odważna. Oprócz ostrożności cechuje ją odwaga w podejmowaniu decyzji, czasem nawet odwaga by pójść w nieznane, spróbować czegoś nowego, a wszystko po to by zyskać (pieniądze, ale też wiedzę, nowe doświadczenia).

5) Nie czeka biernie na to, aż pieniądze spadną jej z nieba. Działa, próbuje, rozgląda się, robi research.

6) Ciągle się uczy - nie spoczywa na laurach gdyż wie, że stojąc w miejscu tak naprawdę się cofa. Dużo czyta, rozmawia z ludźmi, którzy osiągnęli sukces, poszerza swoją wiedzę na tematy finansowe, biznesowe, ogólną wiedzę o świecie.

7) Ma plan. Wie, co chce osiągnąć, gdzie chce być za x lat. Ma plan jak to osiągnąć, z zaznaczonymi kamieniami milowymi. Dopuszcza w ogóle myśl, że może być bogata :) Nieco więcej o tym ostatnim pisałam w poprzednim tekście o inteligencji finansowej.


A jak jest z Wami?
Czy po lekturze tego posta jesteście w stanie stwierdzić u siebie powyższe cechy świadczące o inteligencji finansowej?

Dobrego nadchodzącego weekendu!
Justyna

5 komentarzy:

 1. myślę, że nie jest ze mną tak najgorzej :) ale dopiero się tego uczę... owszem, zawsze szukałam dobrego miejsca dla swoich pieniędzy, a teraz szukam też okazji! Pisałam o tym na blogu właśnie ostatnio... może i Ty skorzystasz?

  OdpowiedzUsuń
 2. tak, z jednej strony "odwaga", z drugiej strony "oszacowanie ryzyka"

  pytanie odwieczne - jak to rozsądnie wyważyć

  czy nie masz czasem dylematów, albo myśli po "straconej" okazji inwestycyjnej

  bo mogłem zainwestować, zawahałem się, a teraz.... ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że wszystko przychodzi z czasem (i doświadczeniem) i nawet jeśli człowiek się sparzy, to będzie mądrzejszy na przyszłość o to doświadczenie. Moim zdaniem nie sztuka siedzieć w ciepełku i czekać aż mi z nieba spadnie :) A odwaga zwykle powinna być poprzedzona oszacowaniem ryzyka, choć wiem, że te dwa aspekty są bardzo płynne (ale tu właśnie doświadczenie przychodzi z pomocą).

   Usuń
 3. I ze mną nie jest tak źle, chociaż w tym roku edukacja finansowa nie idzie na marne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że punk 6 i 7 są kluczowe. Jeśli poszerzamy wiedzę na temat finansów wzrasta nasza inteligencja finansowa, a dzięki niej umiemy i zabezpieczyć pieniądze i inwestować i wyszukiwać okazje. Do tego dobry plan i sukces gwarantowany ;) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń